Blog

2020-03-25

Evden Çalışmaya Dair 10 İpucu

Koronavirüs tehdidinin ülkemizde de kendini göstermeye başladığı şu günlerde en kritik konunun sosyal mesafe olduğunun bilincinde olan birçok şirket de evden çalışma sistemine geçiş yapıyor. Zaman zaman evden çalışmayı tecrübe etmiş olabiliriz. Değişen şartlarımızı, işi ve ev hayatını dengelemek, aynı anda işlerimizi yürütmek ilk aklımıza gelenler oluyor.

Çoğumuzun belki de ilk defa deneyeceği bu sistem, haliyle hepimizin kafasında verimlilikle ilgili bazı soru işaretleri yaratıyor. Biz de bugün sizlere, evden çalışma konusunda tavsiyelerimizi vereceğiz.

 

1. Ortam
İyi aydınlatılmış veya mümkün olduğunca doğal ışık alan bir odada kendinize ideal bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Rahat bir çalışma koltuğuna yerleşmeniz, zaman zamansa laptop yerine bir bilgisayara geçmeniz size yardımcı olacaktır.

2. Uygun Teknoloji

Üretken ve verimli olmanızı sağlayacak doğru teknolojiye sahip olmak evden çalışmanıza yardımcı olur. İşinizi kolaylaştıran sistem, araçlar, video konferans ve diğer iş birliği/iletişim platformları bu süreçte hem veriminizi hem de ekip ve müşteri iletişiminizi geliştirecektir.

3. Saatlerinizi Düzenleyin
Evden çalışmaya başlamadan önce orijinal rutininizin bir benzerine sadık kalmaya çalışın. Elbette, birçoğumuz sadece evden çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda evden çalışan veya evde olan aile bireyleriyle ilgileniyoruz. Herkes için uygun bir program oluşturarak bunu paylaşmanız faydalı olabilir.

4. Sabah Rutini Oluşturun
İşe gidiyormuş gibi aynı saatte uyanmaya, pijamalarınızı değiştirip, duşunuzu alıp, çayınız yada kahvenizle aynı saatte iş başında olmaya çalışabilirsiniz. Çünkü yeni rutininizde normalliği korumanız önemlidir.

5. Kendi Alanınız
Dikkat dağıtıcı şeylerden olabildiğince uzak durmaya çalışabilirsiniz. Yapabiliyorsanız - evinizde “ofisinizi” oluşturmak için bir yer bulabilirsiniz. Gerektiğinde kapıyı kapatmak da çözüm olabileceği gibi ailenize çalışacağınızı ve toplantıda olacağınızı söyleyebilirsiniz.

6. Planlayın
Güne başlamadan önce, yapacaklarınızı önceliklendirebilir ve bir plana oturtabilirsiniz. Evinizde çalışırken günü planlamada bazı zorluklar yaşamanız elbette ki normaldir. Bir "yapılacaklar listesi" halledeceğiniz işleri daha kolay ve hızlı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Molalar ve Öğle Yemeği
Bu, kısa bir egzersiz veya dinlendirici bir kahve molası olabilir. Kendinize ara verdiğinizden ve uygun bir öğle yemeği yediğinizden emin olun. Bütün gün önünüzdeyken işinize kendinizi kaptırmak kolay olsa da, bu mola ve yemek araları zihninizi dinç ve yenilenmiş tutmanızı sağlar.

8. Toplantılara Katılın
Davet edildiğiniz tüm toplantılara katılmaya çalışın. Bu toplantılara aktif olarak katılmanız ya da sadece dinlemeniz bile iş arkadaşlarınız, ekipleriniz ve müşterilerinizle bağlantıda kalmanızı sağlar. Ayrıca vakit bulduğunuzda webinar, webcast, online forum gibi etkinliklere katılarak yenilikler ve son gelişmelerle ilgili bilgileri takip edebilirsiniz.  

9. Yöneticinizle İletişimde Olun
Haftada en az bir kez yöneticinizle ve ekibinizle bir video konferans planlayarak herkesle iletişimde kalabilirsiniz. Bu toplantı yeni iş rutininizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Güncel durumlar hakkında konuşmanın yanında motivasyonu ve aradaki bağı korumak için de zaman yaratmış olursunuz.

10. Moralinizi Yüksek Tutun
Etrafımızda bir sürü haber uçuşurken kaygı ve stresi kontrol edebilmemiz, alınan tedbirlerin getirdiği koruma hissi yanında psikolojik olarak da rahatlamamızı sağlar. Bu dönemi, mutluluk alanlarınızı yeniden oluşturmak ve gelişip dönüşmek için iyi bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Ve elbette, kendinize vakit ayırma zamanı geldiğinde laptop'ları kapatmayı da aklınızdan çıkarmayın.

 

Yaşadığımız bu beklenmedik durumda herkes yeni normalini bulmaya çalışıyor. Bu süreci daha kolay atlatmak için aldığımız tedbirlerle birlikte, işlerimizi yürütebilme, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanma ve değişime adapte olma becerilerimizi de geliştiriyoruz. İletişimde kalmayı sürdürmemiz hem yalnız olmadığımızı hatırlatıyor hem de yeni rutinimizi oluştururken en büyük yardımcımız oluyor. Sağlıkla kalın!

Benzer  Bloglar

Detaylı
Bilgi Al