Blog

2020-06-04

e-İrsaliye Dönemi Başlıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, tüm tarafların tek kaynaktan bilgilenmelerinin temin edilmesi ve elektronik belge uygulamalarında bütünlüğün sağlanması amacıyla hazırlanan Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile hayatımıza giren e-Dönüşüm uygulamalarında e-İrsaliye için geri sayım başladı.

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, veri formatı ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, 487 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. e-Dönüşümün bir parçası olan e-İrsaliye, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt ortamdaki "sevk irsaliyesi" ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. 

Neden e-İrsaliye?

e-İrsaliye ile sevk irsaliyelerinizi dijital ortamda oluşturup, dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden görüntüleyebilirsiniz. Kağıt, baskı, ve arşivleme gibi birçok maliyet kaleminde tasarruf sağlar ticaret ve sevkiyat süreçlerinizi hızlandırırsınız.

Kimler e-İrsaliye kullanabilir?

e-Fatura uygulamasına dahil olan ve 487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan usul ve esaslara uygun olarak, e-İrsaliye düzenleyebilme ve iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlayarak e-İrsaliye uygulamasına dahil olmak için gerekli başvuruyu yapan kullanıcılar bu uygulamaya dahil oluyor.

2018 yılı ve sonraki hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 Milyon TL ve üzeri olan e-Fatura sistemine kayıtlı firmaların 01.07.2020'de e-İrsaliye uygulamasına geçmesi zorunlu hale geldi.

Ayrıca, e-İrsaliye'de ÖTV l, ÖTV III listesindeki ürünlerle ilgili firmalar ve Gübre Takip Sistemine kayıtlı tüm firmalar için de zorunlu oldu. Bu firmalar için son geçiş tarihi 1 Temmuz 2020 olarak belirlendi.

Dijital Dönüşüme Hemen Başlayın. 

e-İrsaliye'nin Avantajların Nelerdir?

  • Maliyet Tasarrufu : Kağıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerinde tasarruf sağlayın.

  • Kolay Entegrasyon: Firmanızın süreçlerine ve mevcut yazılımlarına kolayca entegre edin.

  • Kolay Erişim: Dijital ortamda oluşturduğunuz e-İrsaliyelerinize tek tıkla ulaşın operasyonel verimliliğinizi arttırın.

  • Daha Güvenli Veri:  e-İrsaliyelerinizi dijital ortama taşıyın, kayıtlarınızın güvenliğini sağlayın.

  • Çevre Dostu: Kağıt kullanımını ortadan kaldıran e-İrsaliye ile her yıl yüzbinlerce ağacı kurtarın.

  • Yasal Uyumluluk: Gelir İdaresi Başkanlığı'nın mevcut standartlarına uyumlu ve değişen mevzuata göre güncellenen yapısıyla işlemlerinizi güvenle takip edin.

e-İrsaliye Sistemi Nasıl İşliyor?

e-İrsaliye alıcısı mükellefler, e-İrsaliye Yanıtını kullanarak; e-İrsaliye’de belirtilen malların ne kadarlık kısmını teslim alıp/kabul ettiklerini, teslim sırasında kabul edilmeyen mal miktarı ve nedenleri ile ilgili bilgileri, uygulama üzerinden e-İrsaliye göndericisine iletebilirler.

e-İrsaliye yanıtı ile yapılan kısmi kabul durumlarında, kabul edilmeyen malların satıcısına geri gönderimi için alıcının e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı kullanıcı olması durumunda e-İrsaliyenin ayrıca düzenlenmesi gerekmektedir. Alıcının uygulamaya kayıtlı kullanıcı olmaması durumunda ise; matbu kağıt sevk irsaliyesinin ayrıca düzenlenmesi gerekmektedir. Ret işlemi malın fiili sevkinden önce yapılmalıdır.

Hitsoft e-İrsaliye

SAP Business One (SAP B1) ve ERP kullanan firmaların e-Dönüşüm süreçlerini kolaylaştıran tam entegre çözümümüz ile sisteminizi kolayca yeni VUK tebliğiyle uyumlu hale getiriyoruz. 
e-Dönüşüm ürün ailemizin bir parçası olan Hitsoft e-İrsaliye®
 ile ERP sisteminiz ve entegratör firma arasında gerçek zamanlı ve kesintisiz işlem yapmanızı sağlıyoruz.
 

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

e-İrsaliye ile birlikte kullanılan ürünler:
e-Fatura
e-Defter
e-Arşiv
e-Mutabakat

Takipte kalın. Sağlıkla kalın.

Benzer  Bloglar

Detaylı
Bilgi Al